Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

nokia E60

Profil

E60 je odpoveďou Nokie na otázku, či sa môže zmestiť smartphone s fantastickou výbavou do tehličky s rozmermi podobnými Nokii 6230i . Ponúka nový OS Symbian 9.1, platformu Series 60 3rd Edition, vynikajúci displej a množstvo pracovných funkcií. Pozor, ide o mobil bez fotoaparátu!

Dizajn a ovládanie

Pokiaľ by ste Nokiu E60 videli z diaľky a nevšimli si špecifické tlačidlá typické pre smartphony, len ťažko by ste si tipli, že ide o nového zástupcu s operačným systémom. Hneď na začiatok treba podotknúť, že dosť kompaktného - o priazeň sa hlási rozmermi 115x49x17 mm. Keď pominieme trošku väčšiu dĺžku, čaká nás zaujímava dvojica zvyšných rozmerov a model, ktorý chce súperiť napríklad s modelmi SDA v portfóliu v T-Mobile alebo Orange SPV-Cxxx. Hmotnosť je však trošku vyššia (117 g), pretože použité materiály i množstvo funkcií smartphonu nemôžu byť ľahké ako pierko.

Dizajn však zodpovedá starému známemu bestselleru N6230i - t.j. pripomína tehličku, akurát kde-tu má oblú hranu. Osobne mám pri E60 pocit ešte väčšej hranatosti. Seriózny dojem umocňuje aj použitá strieborná farba, ktorú sme si už na prístroji bez alebo aj s operačným systémom už nejedenkrát užili.

O ovládanie sa bude očividne staráť pár bočných tlačidiel, ale primárne treba vrhnúť zrak na predný panel. Je prekvapivo rozsiahly a ani veľký displej či klávesnica ho nezapĺňajú na sto percent. Klávesnica mi čiastočne pripomína štýl z modelov 3230 a 3250 , aspoň alfanumerická časť. Tá je pekne súmerne zložená a dobre oddelená. Hneď nad ňou už nastupuje funkčná časť s trojicou tlačidiel EDIT - MENU - C. Je zaujímavé sledovať, ako sa po minulých experimentoch dokázala Nokia upokojiť a aj na menší telefón klávesy dobre umiestniť. Pravda, vzhľadom na rozmery i koncept sa rozhodla pre vkladanie tlačidiel podľa klasického vzoru, ale aj tak si zaslúži pochvalu. Pod displejom už čaká dvojica potvrdzovacích a hovorových tlačidiel. Ovládanie kompletizuje päťsmerový joystick.

Displej

Nokia E60 má nečakane výborný displej. Keď povieme rozlíšenie 352x416 pixelov, okamžite sa nám vybaví obrovská Nokia N90 . Jej monopol na  tieto fantastické hodnoty však nielenže padá, ale bude aj prekonaný - Nokia E60 totiž zobrazuje 16 miliónov farieb! Je to jasné, Panasonicu VS3 padla posledná výhoda proti konkurencii a Nokia E60 bude mobilom s najlepším displejom na trhu v rámci klasických telefónov alebo smartphonov. Už čakáme iba na zverejnenie fyzických rozmerov...

V tejto vizuálnej časti si bežne popisujeme aj parametre fotoaparátu, no Nokia E60 žiadny fotoaparát nemá. Je to business-only model, pri ktorom sa však nejeden záujemca spýta, že na čo je tu taký dobrý displej, keď sa nebude dať využiť napríklad pri hľadáčiku fotoaparátu?

Funkčná výbava

Nokia E60 spája rôzne siete druhej a tretej generácie -  do GSM si berie tribandovú podporu (900, 1800, 1900 MHz), z 3G podporu W-CDMA (1900 a 2100 MHz).

Samozrejmosťou bude bohatá výbava typická pre smartphony - hutný telefónny zoznam, variabilná textová komunikácia vrátane podpory rozličného posielania dlhých správ (až 30 SMS  možno  spojiť do jednej dlhej),  e-mailov alebo organizácie. Čakajte budík, kalendár, hlasové ovládanie, Javu 2.0, Adobe Reader a snáď aj prehliadače súborov MS Office. Novinkou je ZIP manažér. Apropo, nezabúdajme na Push-to-Talk.

Nokia E60 ponúkne nevídané možnosti dátovej podpory a konektivity. Zatiaľ čo pri dátach poznáme kombinácou GPRS triedy 10 - EDGE triedy 10 - UMTS do rýchlosti 384 kbps, pri konektivite bude USB 2.0, infraport (áno, je to tak, po dvoch rokoch sa vrátil na smartphony so Series 60), Bluetooth a Wi-Fi (s podporou protokolov IEEE 802.11e, 802.11g i 802.11i). Poteší najmä podpora Wi-Fi a deklarovaný VoIP. Prístroj obsahuje xHTML prehliadač, na takom displeji sa budú určite stránky dobre prezerať.

Interná pamäť prístroja je 30 MB, ďalšie možnosti rozšírenia ponúkajú RS-MMC kartičky. Jednu dostanete priamo v základnom balení, s kapacitou 64 MB.

Spolu s dobrou pamäťou sa môžete vrhnúť aj na prehrávač multimédií - napríklad MP3 a AAC.

Mimochodom, Nokia E60 bude vedieť pracovať aj v off-line móde, takže si budete môcť vybaviť kus práce napríklad v lietadle.

Výdrž batérie

Výdrž batérie sa udáva v rozličných hodnotách - pohotovostný režim v GSM i W-CDMA  sieťach sa odhaduje na 8-9 dní bez použitia Wi-Fi a 5-6 dní so zapnutým Wi-Fi. Čo sa týka hovorov resp. prevádzky, odhadovaných je cca 6 hodín. Kapacita batérie má byť 970 mAh.

Kedy a za koľko?

Nokia E60 sa objaví koncom prvého kvartálu roka 2006. Ťažko odhadovať presnú cenu - podľa nás by mohla byť cca 16-18 tisíc Sk.

TOPlist