Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

nokia E66

Pevné základy

Nokia E66 je priamym nástupcom modelu E65. Ten sa aj v našich končinách veľmi dobre predával a preto, keď Nokia predstavila nástupcu, ktorý dopĺňal niektoré chýbajúce diely mozaiky, ako napríklad rýchlejšie dáta, väčšia pamäť a vylepšený fotoaparát, mnohí majitelia bez väčšieho váhanie vymenili starý za nový. Konštrukcia na E65-ke bola z tých lepších, ktoré Nokia predviedla a musím povedať, že ani nástupca sa nenechal zahanbiť. Aj keď sa na fórach majitelia práve o vysúvací mechanizmus obávajú, domnievam sa, že na to nie je dôvod. Samozrejme, bavíme sa o bežnom používaní telefónu (pár minút hovoru denne, nejaká SMS správa, navigovanie, počúvanie hudby). Popisovať tvar telefónu sa mi zdá zbytočné, každá fotografia povie sto krát viac ako napísané slovo. A nakoniec, každý fanúšik mobilných telefónov sa už s Nokiou E66 stretol v nejakom kamennom obchode.

 

Karty pod krytom

To, že je SIM karta uložená pod krytom telefónu a bez vytiahnutia batérie sa k nej nedostanete, nikoho neprekvapí. Trochu horšie skončila pamäťová karta. Otvor na jej vloženie sa odkryje až po odklopení zadného krytu. Musím povedať, že to nie je moc praktické. Denne som kartu vyťahoval asi tri krát kvôli kopírovaniu väčších súborov a vždy som si pomyslel, prečo to Nokia vyriešila práve týmto spôsobom. Zadný kryt však drží pevne, vôbec nemá vôľu sa pohybovať a čo je hlavné, nevydáva žiadne škrípajúce zvuky. Aj z tohto dôvodu som presvedčený, že ani každodenné vyberanie karty nebude mať na tieto pozitívne vlastnosti negatívny vplyv.

     

Práca jej svedčí

Nokiu E66 som používal ako pracovný nástroj prednostne na telefonovanie, e-mail, kalendár a synchronizáciu udalostí s Microsoft Outlook. Mesačne pretelefonujem v priemere 300 minút a Nokia E66 ma v tomto nesklamala, až na jednu vec. Výdrž batérie sa mi zdala neskutočne slabá. Napríklad po 20 minútovom telefonáte už bola jedna palička z ukazovateľa stavu preč. Ak som ráno telefón nabil, tak po ceste do práce prebehla synchronizácia s IMAP kontom, pripojil som bluetooth headset a urobil asi jeden alebo dva telefonáty dlhé spolu 5 min. Táto aktivita stačila, aby klesla batéria tiež o jednu paličku. Na začiatku som tomu nevenoval pozornosť, ale keď som poobede mal batériu skoro na dne, dosť som bol zaskočený. Musel som pri každom presune autom nabíjať cez auto zapaľovač. Riešením môže byť aj náhradná batéria, ale komu sa chce nosiť zo sebou ďalšiu krabičku.

Synchronizácia všetkých kontaktov, kalendára a poznámok s Microsoft Outlook bola vďaka programu PC Suite bezproblémová. Zosynchronizoval som asi 250 kontaktov, necelú stovku záznamov z kalendára a vyše 150 poznámok za pár desiatok sekúnd. Kontakty sa preniesli vrátane adries, dvojitých telefónnych čísiel, e-mailov a poznámok. Všetko bez chyby, vrátane diakritiky. V Nokia PC Suite som mal nastavené kopírovanie z telefónu do PC, pretože 90% vecí nahadzujem do kalendára práve cez mobil. V tomto som sa na synchronizačný program mohol spoľahnúť.

 

Nastavenie e-mail účtov prebehlo bleskovo. Používam dva. Jeden je IMAP cez gmail a druhý na vlastnom serveri cez POP3. Aj keď vstavaný e-mailový klient nie je zlý a ponúka všetky potrebné nastavenia (automatické sťahovanie, veľkosť sťahovania, ukladanie kópií, etc.), problém mu trochu robilo preberanie pošty cez IMAP. Osobne som mal pocit, že to trvá viac ako by malo, najmä načítavanie všetkých položiek na serveri. Riešením bol jednoznačne Profi Mail, s ktorým je úžasné pracovať. Používam ho ako alternatívu už roky a je to jedna z najdôležitejších aplikácii, ktoré každý deň využívam. Podpora pre HSDPA zabezpečí sťahovanie doslova v zlomku sekundy. Rozdiel medzi EDGE a UMTS sieťou je dobre vidno, ak má človek možnosť pohybovať sa v miestach, kde pokrytie T-Mobile na rýchle dáta už nie je. Chodím pravidelne do Trenčína a tam najmä pri sťahovaní väčších príloh bolo pekne vidno, že GPRS/EDGE je už zrejme za zenitom. Tu má jednoznačne navrch pomarančový operátor, ktorý pokrýva väčšinu Slovenska.

Máme aj GPS

Nokia si zrejme povedala, že ľudia  chcú GPS, tak im ho dáme, prečo nie. Háčik je iba v tom, že nikto presne nevie, o aký modul sa jedná. Tu pomôže iba porovnanie. Používal som Nokiu N95 a pri porovnaní s E66 sa mi zdá, že je to krok vpred. Staršie Nokie nepoznajú studený a teplý štart, čo zhoršuej používanie. Najmä, keď vypnem navigáciu a za pár minút potrebuje opäť navigovať, GPS modul potrebuje dlhý čas na fixáciu polohy. Vypočítava ju totiž od začiatku. Na Nokii E66 som mal pocit, že si pamätá svoje posledné zapnutie a zafixovať 3-4 satelity na úvod nebol problém do 30-40 sekúnd. Používam so Symbian telefónom navigačný program McGuider od slovenskej firmy Sygic. Má 99 % pokrytie Slovenska, ponúka rozhranie ovládania podobné TomTom, s ktorým som navigačne vyrastal a má k dispozícii celú Európu. Myslím, že je to ideálna voľba. Prvý fix pri studenom štarte mi trval asi 3 minúty. Následné zapínanie a vypnutie zariadenia prebieha za pár desiatok sekúnd. Navigáciu som testoval na viacerých kratších trasách (asi 50 km) a dvoch dlhších (asi 150 km). Všetko prebiehalo dobre, dokonca najväčší neduh navigačných programov, prejazdy križovatiek, zvláda McGuider v kombinácii so vstavanou GPS dobre. Alternatívou by mohol byť TomTom. Ten však nespolupracuje so vstavanými GPS na novších telefónoch Nokia. V úvahu pripadá ešte Garmin a samozrejme Nokia Maps. Priznám sa, že tento program ma nikdy neoslovil, ale jeho najväčšia výhoda je v tom, že dokáže vyhľadať satelity aj pomocou pripojenia na internet (A-GPS). Následne je možné prepnúť napríklad na McGuider a hneď máme satelity fixované. Toto je veľmi praktické. Tu mi trochu chýba utilita, akú majú Windows Mobile. Proste program. Ktorý pravidelne alebo manuálne sťahuje dáta, z ktorých sa potom rýchlejšie načítava poloha. Zdá sa, že toto na Nokii E66 funguje iba s Nokia Maps.

 

K fotoaparátu bez komentára  

Ak je vonku jasno a slnečno, sú fotky obstojné a kvalitou sa blížia tým 3,2 MP, čo nosí Nokia na chrbte. Ak je trochu viac zamračené alebo ste v interiéri, je to hrôza. Väčšie zrno som nemal ani na svojom prvom Symbiane, Nokii 6630, ktorá mala 1,3 MP fotoaparát. Ak si fotku zobrazíte v pôvodnej veľkosti, niektoré objekty sa nedajú ani rozoznať. Zabudovaný diódový blesk je k ničomu. Plochu osvetľuje na stred a prepáli. Kraje sú potom bledšie a vidno ako sa na nich odráža tieň z jasného stredu fotografie. Možno nový firmware, ktorý ba mal byť dostupný cez NSU behom najbližších dní, všetko zachráni. Osobne o tom však pochybujem.

 

Technická špecifikácia:

Sieť: GSM (850/900/1800/1900MHz)/UMTS (2100 MHz)

Dáta: GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA (do 3,6 Mbps)

Rozmery: 108 x 50 x 14mm

Hmotnosť: 121g

Displej: 2,4 palca, TFT (240 x 320), 16,7 mil. farieb

Foto: 3,2 megapixla, QVGA video, autofocus, diódový blesk

Procesor: 369 MHz

Systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP1

Pamäť: 110 MB, rozšírenie pomocou microSD

Konektivita: Wi-Fi (802.11 b/g), Bluetooth 2.0, USB 2.0

A-GPS

FM rádio

2,5mm audio konektor

Batéria: 1000 mAh Li-Ion

          

        

TOPlist