OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia E61i

Nokia E61 bola predstavená v novembri roku 2005 ako čisto pracovný nástroj doplňujúci manažérsku triedu E (jednoduchý model E50, pracovitejšiu E60 a k nám nezavítanú E70). O takmer rok neskôr sa na trhu objavil aj model E62, ktorý vychádzal z E61, ale nič nové nepriniesol. Mal takmer zhodnú výbavu, no nepodporoval siete tretej generácie (3G). Pred takmer štyrmi mesiacmi svetlo sveta uzrela mladšia sestrička prvej menovanej Nokie E61. Veľa sa toho navonok nezmenilo. Dostala ale prímenie „i“ a pribudlo niekoľko dôležitých funkcií vo vnútri.

 

Pocit a dizajn

Novinka je takmer identická so staršou sestričkou. V prvej chvíli sa vám zdá, že ide len o kozmetickú úpravu niekoľkých prvkov. Pri poťažkávaní nezistíme ani to, že je ťažšia o 6g ako jej predchodkyňa. Veľkosť je tiež až na pár desatín mm totožná – 117 x 70 x 13.9mm. Mierne sa zmenila klávesnica, ktorá dostala iný tvar klávesov a zmenila sa hlavne jej funkčná časť. Už tu nenájdeme joystick, ale štvorsmerné tlačidlo s potvrdzovacím v strede.

Nokia vie, že manažérskym modelom veľmi „sekne“ kov a platí to aj v tomto prípade. Takmer celú zadnú stranu tvorí kov, pričom len vrchná časť je plastová. Z prednej strany je kov použitý okolo displeja. Logicky na klávesnici kov nenájdeme. Nevýhodou brúseného kovu je náchylnosť na odtlačky. Nokia E61i sa tomuto problému bohužiaľ nevyhla. Či už ide o zadnú stranu, ale aj v okolí displeja. Ich viditeľnosť však nie je veľmi výrazná. Naštastie. Kov má však aj obrovskú výhodu. Nedeformuje sa tak ako plast a hlavne nevŕzga! Keď k tomu pridáme aj kvalitné dielenské spracovanie, čo E61i má, je s telefónom radosť pracovať. Keď sme už pri dielenskom spraovaní musíme podotknúť, že sa jedná o jeden veľmi vydarený model. Všetko sedí priam dokonale.

 

 

Vrchná ani pravá strana neobsahujú žiadne prvky. Spodnej strane dominuje klasický pop-port. Vedľa je uložený konektor nabíjačky. Na druhej strane je ukrytý infra port, ktorý sa už v súčasných telefónoch len tak nevidí. Na ľavej strane prístroja sú tri tlačidlá. Dve na ovládanie hlasitosti a tretie na rýchlu voľbu diktafónu.

 

Displej a foto

V novej E61i je displej uložený horizontálne, nielen kvôli lepšej práci ale aj kvôli QWERTY klávesnici. Na 2.8 palcovom displeji však QVGA rozlíšnie už jemne pociťujeme. Na éru VGA displejov si budeme musieť ešte chvíľu počkať, ale ani tento nie je na zahodenie. Displej zobrazuje 16.7 milióna farieb.

Ako je u „Symbianov“ tejto triedy zvykom v menu máme na výber možnosť nastavenia jasu podsvietenia a časový limit osvetlenia (od 5s). Možnosť zmeny veľkosti písma nám však chýba. Podobne ako v predchádzajúcich modeloch aj tu nájdeme aktívny pohotovostný režim s možnosťou vlastného výberu zobrazovaných aplikácií. Pokiaľ ho vypneme, na rýchlu voľbu poslúži štvorsmerné tlačidlo.

Novinkou oproti modelu E61 je použitie fotoaparátu. Ktovie prečo fínsky výrobca implantoval fotoaparát aj do tohto pracovného nástroja (akoby mobilov s fotoaparátom nebolo dosť). 2-megapixelové rozlíšenie bez automatického zaostrovania sa hodí maximálne na momentky zo života. Pri dostatočnom osvetlení robí vcelku kvalitné snímky, no pri šere je kvalita úmerne horšia. Keďže nemá ani LED diódu na prisvetlovanie, tmavé scény neodfotíme. Nepomôže ani nočný režim. Pri snímaní využijeme jedine nastavenie bielej alebo digitálny zoom (kvalita je ale neporovnateľne horšia). Chýba nám makro režim pre fotografie z blízka.

 

Hovor a telefónny zoznam

Vzhľadom na veľkosť E61i je jasné, že dlhé telefonáty nie sú veľmi pohodlné. Krátke vybavíte jednoducho, ale dlhé sú priam posilovanie. Držať 150g vážiaci telefón pri uchu pol hodinu je značne únavné. Nokia na toto myslela a v balení nájdeme mono headset.

Zvuk z reproduktora je kvalitný, mikrofón je na tom podobne. Pri headsete sme boli najskôr sklamaní tým, že je len mono, no časom sme prišli na to, že je výhodnejšie telefonovať s jedným uchom „voľným“. Zvuk bol aj pri použití headsetu celkom dobrý. Takmer samozrejmosťou je hlasitý odposluch, ktorý je možné zapnúť už pri vytáčaní. Rovnako aj zvuk pri hlasitom telefonovaní je kvalitný. Trošku nepríjemné pre druhú stranu je citlivosť mikrofónu.

K telefónnym číslam sa rýchlo dostaneme vďaka tlačidlu na ľavej strane od tlačidla „menu“. Vyhľadvávanie je podľa zadaných písmen. Je jedno, či zadávate meno alebo priezvisko. Telefón vyhľadá všetky záznamy zhodujúce sa s prvými písmenami. Veľmi podarenou aplikáciou je „denník“, v ktorom okrem hovorov nájdeme kompletnú správu o prístupe do sieťe GSM/UMTS, ale aj k WLAN sieti. Pri jednotlivých položkách je možné zobraziť konkrétne detaily.

 

Telefónny zoznam, ak ho možno ešte tak nazvať je skoro dokonalý. K jednotlivým kontaktom je možné priradiť množstvo telefónnych čísiel, adries, e-mailov, web stránok, SIP, poznámok atď.

Okrem klasického volania v sieti mobilného operátora môžeme využívať aj internetové volania cez Wi-Fi. Stačí byť v dosahu Wi-Fi siete, mať nastavené potrebné údaje a je to. Okrem toho existuje aj niekoľko programov, ktoré po doinštalovaní nahradia obľúbený Skype.

Pripojenie k internetu

Na pipojenie nám štvorpásmový telefón (GSM 850/900/1800/1900 MHz) zo sieťových technológií ponúka HSCSD, GPRS, EDGE a UMTS. Rýchle HSDPA chýba, čo viacerí označujú za sklamanie. Rovnaké dátové prenosy ponúkala aj E61 a od nástupkyne sa očakávala podpora práve HSDPA. Okrem toho sa dokáže pripojiť k lokálnej WLAN sieti pomocou Wi-Fi modulu (802.11 b/g), ktoré jednoducho vyhľadá okolité prístupové body, nastaví potrebné údaje a my môžeme spokojne surfovať. Pripojenie k WLAN sieti je priamo v aktívnom pohotovostnom režime takže sa k nemu nemusíme preklikávať cez menu.

 

Prepracovaný je aj web prehliadač. Okrem iného ponúka veľmi užitočnú „minimapu“, ktorá sa po stlačení tlačidla 8 aktivuje. Takto si môžeme ovládacími tlačidlami nasmerovať výrez stránky kdekoľvek. Nechýba história, záložky, blokovanie pop-up okien, RSS čítačka alebo JAVA skript. V zložke „Načítajte!“ je niekoľko extra internetových funkcií na vylepšenie E61i. Sú tu akési „extras“ pre pridanie niekoľkých vylepšení.

 Výdrž batérie

V Nokii E61i je použitá nová batéria typu Li-Pol s kapacitou 1500mAh (BP-4L). Podľa Nokie by mala vydržať okolo 400 hodín v pohotovostnom režime alebo 5 hodín telefonovania. Počas testovania nám vydržala necelých 5 dní, pričom sme telefón používali ako primárny. Nie je to zlá hodnota, keď dodáme, že bolo stále zapnuté Bluetooth, uskutočnili sme asi 1,5 hodiny hovorov, poslali pár SMS a e-mailov, posurfovali cez Wi-Fi, urobili niekoľko fotografií a telefón na noc nevypínali. Na druhé nabitie vydržala o deň viac. Bluetooth však bolo vypnuté a už sme ani nesurfovali cez WLAN.

 

Cena

Nová Nokia E61i už na slovenskom trhu nahradila pôvodný model E61. Cena novinky sa pohybuje v rozmedzí 16 000 – 19 000 Sk, v závislosti od obchodu. Povedali by sme, že cena je tak akurát. Konkurencia však nespí a Nokia E61i bude mať čo robiť napríklad s Motorolou Q9, Sony Ericssonom P1i, či Samsungom SGH-i600, ktoré môžeme nazvať ako jej hlavných konkurentov.

V balení nájdeme okrem samotného telefónu aj mono handsfree HS-5 (jedno slúchadlo), nabíjačku, dátový kábel, CD a návody.

Resumé

V porobvnaní s pôvodným modelom E61 sa toho veľa nezmenilo. Negatívne sa zvýšila hmotnosť, chýba podpora HSDPA, zmenšila sa vnútorná pamäť. Nepáčila sa nám pogumovaná QWERTY klávesnica, kvôli nepríjemným zvukom pri pohybe prstov po nej. Pre niekoho môže byť značne nepríjemná šírka prístroja, ale to k tomu patrí. Hoci konkurencia dokáže QWERTY klávesnicu zmestiť aj do menších rozmerov. Rovnako aj hmotnosť mohla byť o niečo nižšia. Kov však spravil svoje. Sklamala nás neprítomnosť adapréru pre 3.5mm jakc konektor. V balení nájdeme len mono headset, s ktorým sa hudba veľmi vychutnať nedá.

 

Na druhej strane Nokia zmenila niekoľko dunkcií v menu, ktoré dotvárajú celkovú funkčnosť. Zmenila sa aj funkčná klávesnica, podľa nás k lepšiemu. Pribudol fotoaparát, čo môžeme pokladať aj za plus, ale aj za mínus. Niekto ho totiž vôbec nepotrebuje. miniSD karty vystriedali praktickejšie microSD karty (do 2GB). Kladne hodnotíme aj dielenské spracovanie. Veľký displej je na prácu ako stvorený, hoci jeho raster je pri bližšom prehliadaní pozorovateľný. V súčasnosti je praktické aj implantovanie Wi-Fi modulu (802.11 b/g), ktorý ocenia najmä ľudia v okolí WLAN sietí (práca, domov, voľné hot-spoty atď).

Každopádne ide o veľmi prepracovaný prístroj pre špecifickú skupinu zákazníkov. Prevažne sa jedná o manažérsku triedu, ale využije ho každý, kto potrebuje byť on-line kdekoľvek s možnosťou písania na plnohodnotnej klávesnici. Cena novinky je dosť vysoká, ale časom bude určite klesať.

 

Na zadnej strane toho veľa nenájdeme. Vo vrchnej časti sa nachádza šošovka fotoaparátu, ktorá je však zarovno s celou stenou, čo môže viesť k poškodeniu (poškriabanie, rozbitie sklíčka). Na opačnej strane je neveľký otvor druhého (hlasného) reproduktora. Batéria je ukrytá pod veľkou zadnou odnímateľnou časťou. Vysúvanie je veľmi jednoduché, pri nasadení si však treba dať pozor na správne nasadenie krytu do koľajničiek. K microSD karte sa dostaneme po odobratí krytu. Nie je to praktické, ale aspoň slot nekazí výslený dojem z čistých línií prístroja.