OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia 8800 Arte

Pocit a dizajn

Nokia 8800 Arte nadväzuje na 3 roky starý model 8800, ktorý od roku 2005 prešiel viacerými zmenami a vylepšeniami. Aj keď nerátame špeciálne „custom modely“ ovešané diamantmi, ružovým a bielym zlatom, tak ich bolo dosť. Spomeňme aspoň modely ako 8800 (v dvoch verziách), 8800 Sirocco, ktorý sa objavil až v piatich edíciách – Gold, Brian Eno Signature, Diamond & Gold Edition, či Lamborghini. Okrem nich existujú edície ako 8800 Aston Martin Edition, 8800 24K Gold vs. Diamonds, 8800 Sirocco Bentley Brown Edition, 8800 Sirocco Bentley Racing Green Edition, 8800 Sirocco Pyrate Style, 8800 Sirocco Gold Golf Edition. Tie naj (najdrahšie) customy prišli z Ruska, kde spoločnosť ISSE pripravila až 14 špeciálnych extra luxusných vyhotovení modelu 8800 Sirocco.  Asi žiadny telefón doteraz nemal toľko rôznych edícií a customov. Ich ceny začínajú na cca 20 000 za „obyčajnú“ 8800 a končia pri sume niekoľko miliónov Sk za vyššie spomínané customy od ISSE.

 

Všetky tieto modely boli priemerne vybavené telefóny, ktoré si viac stavali na svojom dizajne a prehnanej cene. Nakoniec sa Nokia rozhodla pre top klientelu pripraviť model, ktorý bude o niečo vybavenejší, no stále z kvalitných materiálov ako sa patrí. A tak prišli modely 8800 Arte a Saphire Arte. Práve prvý menovaný máme k dispozícii na testovanie. Čierna kráska už na prvý pohľad vzbudzuje úžas. Môžeme povedať, že u našich známych to bolo tak pol-na-pol - buď kladný alebo záporný „úžas“. Niekomu sa proste jej dizajn páči, niekomu hnusí. Keď ešte obdivovateľom povieme cenu toho čo držia v ruke sú "hotoví".

 

Ale vráťme sa späť k našej doslova aspekcii. Novinka má príjemné rozmery 109 x 46 x 15, no jej hmotnosť je ďaleko za hranicou váhy bežného telefónu. 150 gramov v tak malom prístroji ho robí subjektívne ešte ťažším. Vysoká hmotnosť telefónu je spôsobená kvalitným materiálom, o ktorom sme informovaní pri odobratí zadného krytu. Pod určitým uhlom sa nám ukáže na každej jeho časti nápis Stainless steel. Záhada hmotnosti je teda vyriešená. Ale čo ten pocit pri uchopení telefónu do ruky? Jednoducho, keď chytáte 8800 Arte do ruky máte pocit. Pocit, ktorý sa ťažko opisuje. Telefón sa až prekvapivo výborne drží v ruke. Zaoblená spodná časť presne sadne do dlane, vysunutím prednej strany máme presne pod palcom celú klávesnicu. Zároveň vyššia hmotnosť v mužských rukách nie je na škodu. Ironická žena by povedala, že konečne niečo poriadne držíme v rukách. Každopádne, prvý pocit z Nokie 8800 Arte je výborný.

To sú asi jediné klady materiálu a celkovej konštrukcie. Neskutočne nepríjemné a otravné je „zamackávanie“ sa celého krytu! Po ani nie 30 sekundách v ruke kohokoľvek je telefón plný odtlačkov. Za takú cenu by sme už očakávali nejakú špeciálnu povrchovú úpravu proti špineniu sa.

 

Kto pozná modely 8800 a 8800 Sirocco vie si predstaviť systém konštrukciu tohto telefónu. Jedná sa o čiastočný slider, pričom sa vysúva displej smerom nahor spolu s klávesnicou, ktorá je ukrytá pod spodnou časťou. Nepríjemnosťou je, že vysúvanie je sprevádzané silným zvukom pri dotvorení/zatvorení. Potešil by nás tichší mechanizmus vysúvania. Spolu so šušťavým zvukom pri vysúvaní (otieranie sa spodnej časti o vrchnú) to na nás vôbec nepôsobí presvedčivo. Superluxusný model by mal mať takéto muchy vychytané. Po otvorení sa nám ukáže dizajnovaná plastová klávesnica s maličkými klávesmi.

Prednú stranu v zatvorenom stave tvorí elegantne vyriešené uloženie displeja, s „neviditeľnou“ funkčnou časťou klávesnice a spodnou pevnou stranou. Nad displejom je strieborný nápis Nokia. Nad ním je ešte otvor reproduktoru. Vedľa týchto dvoch prvkov nie je druhý VGA fotoaparát na videohovory, ale len snímač okolitého svetla. Predelenie vysúvacej a pevnej časti lemuje strieborný pásik, ktorý sa k telefónu výborne hodí. Na prednej strane však chýba prvok, o ktorý by sme mohli zaprieť palec pri vysúvaní. To je oproti modelom 8800 a 8800 Sirocco krok späť.

 

Zadnú, takmer jednoliatu časť tvorí kryt batérie so strieborným ukončením a šošovka fotoaparátu. Tá nie je ale krytá, čo sa nám tiež nepáči. Predošlé modely ju mali pekne ukrytú za displejom a ukázala sa až po vsunutí. Jediným pozitívom je, že takto môžeme fotiť aj v zavretom stave. Keď sme už spomenuli kryt batérie, musíme Nokii vytknúť veľký nedostatok v podobe jeho nedoliehania. Kryt má tak pol milimetrovú vôľu. Nebolo by na tom nič čo nemôžeme prepáčiť, ale predsa za svoje peniaze chceme aj kvalitu.

Na pravej a ľavej strane sú len dve tlačidlá (svorky) na uvoľnenie spomínaného krytu batérie. Pravá strana má ešte vo vrchnej časti umiestnený otvor druhého reproduktora.

Aby sme nezabudli, okolo celého telefónu je tenký strieborný pásik, ktorý príjemne ladí s čiernou farbou prístroja a zároveň so striebornými doplnkami na prednej a zadnej strane.

Vo vrchnej časti prístroja je elegantne umiestnené tlačidlo ON/OFF.

 

Spodná strana dostala do vienka nový microUSB konektor a maličký otvor mikrofónu. Pre niekoho však práve microUSB konektor pôsobí rušivo a privítal by pôvodné nenápadnejšie konektory starších modelov. My voľbu microUSB hodnotíme veľmi pozitívne, nakoľko k jedinému konektoru pripojíme množstvo periférií, či nabíjačku.

So slovom nabíjačka úzko súvisí aj dokovacia stanica, ktorá je súčasťou balenia telefónu. Rovnako ako telefón, aj táto „kolíska“ je veľmi elegantná a na pracovnom stole určite nič nepokazí. Telefón sa do nej jednoducho vloží, konektor sa pripojí na microUSB slot telefónu. Zo zadnej strany tejto stanice je druhý konektor, ktorý sa pripojí buď na nabíjačku alebo na dátový kábel. Okolo spodnej časti je tenký pásik, ktorý pri vložení telefónu svieti príjemným bielym svetlom. Aj nabíjanie, či prenášanie dát teda môže vyzerať elegantne.

 

Displej a foto

Veľmi príjemne nás prekvapil nový OLED displej s uhlopriečkou 2 palce (cca 5,1 cm). Displej má veľmi jemné QVGA rozlíšenie a zobrazuje 16.7 milióna farieb. Je veľmi jemný, výborne čitateľný, no len vo vnútri alebo v tieni. Na priamom slnku na ňom takmer nič neuvidíme. V menu je možné nastaviť jas displeja v piatich stupňoch, ale aj veľkosť písma pre správy, kontakty, či web prehliadač (malé, normál a veľké písmo). Písmu je možné v pohotovostnom režime aj nastaviť farbu z palety farieb. Zaujímavo vyzerá animácia pri vysúvaní displeja, niekomu však môže časom liezť na nervy. Nám asi tak po dni používania.

Nokia sa konečne rozhodla aj do superluxusných telefónov pridať kvalitný fotoaparát. Nokia 8800 Arte má až 3,2 megapixlový fotoaparát s autofocusom. To sme doteraz v segmente luxusných mobilov nevideli. Veľkým nedostatkom je už spomínaná absencia krytu šošovky. Druhým nedostatkom, možno aj opodstatneným (kvôli zachovaniu dizajnu) je absencia LED diódy, resp. xenónového blesku. V tme nám tak nepomôže ani nočný režim fotoaparátu.

 

S fotoaparátom je možné fotiť v portrétovom režime (na výšku), ale aj v klasickom režime po šírke. Ten je však kvôli nepohodlnému držaniu nevyhovujúci. Cez menu nastavení je si možné prispôsobiť jas, vyváženie bielej, vybrať jeden zo štyroch efektov, či zapnúť samospúšť. K týmto úplne základným nastaveniam sa ale dostaneme len prácnym vstupom do menu, čo nie je vôbec rýchle a pohodlné. Nokia mohla myslieť na skratky na klávesnici.

V nastaveniach fotoaparátu je možné zmeniť kvalitu snímok/videa, veľkosť snímky, dĺžku klipu, rozlíšenie videa, trvanie ukážky snímky, zvuky, predvolený názov snímky/videa a miesto uloženia. A zaujímavosť na záver. Asi aj vy ste rozmýšľali ako je možné fotiť s autofocusom, keď Nokia 8800 Arte nemá samostatnú spúšť fotoaparátu. Nie, nepomýlili sme sa. Skutočne 8800 Arte má autofocus. Fotí sa pomocou stredového tlačidla, ktoré je potrebné chvíľu držať stlačené, kým sa snímaná oblasť nezaostrí. Potom ho jednoducho stačí pustiť. Lišiacky vymyslené.

Chybou fotoaparátu je pomalá odozva. Pri fotení trvá ešte približne sekundu, kým sa fotený obraz uloží. Taktiež nám mierne vadilo, keď sa nám (fotoaparátu) nepodarilo zaostriť a aj tak sme už museli snímku spraviť (pustením stredového tlačidla). Fotky v dobrom svetle vyzerajú výborne. Oveľa horšie je to už v slabom osvetlení (prítmie, miestnosť...), kde Nokia 8800 Arte nevie ani zaostriť. Výsledné fotky sú oveľa horšej kvality ako pri dennom svetle. Chýbal nám aj makro režim, s ktorým by sa dalo fotiť o niečo lepšie (blízke objekty samozrejme).

 

Veľmi pozitívne nás prekvapila hodnota maximálneho rozlíšenia videa - je až VGA. Vo väčšine prístrojov s 3,2 megapixlovým snímačom je bežnou hodnotou skôr QVGA rozlíšenie. Výsledok ale nie je taký aký sme od VGA formátu očakávali. Pri natáčaní nechýba možnosť prerušeného natáčania, či vypnutia mikrofónu.  Inak sa nastavenia od fotoaparátu nelíšia. Hoci Nokia 8800 Arte podporuje siete tretej generácie, druhý VGA fotoaparát na prednej strane je chýba. Videohovory s ňou teda neuskutočníte.

Pripojenie k internetu

Trojpásmová (900/1800/1900 MHz) Nokia 8800 Arte konečne podporuje aj siete tretej generácie. Na internet sa teda pripojí pomocou klasických GPRS a EDGE dátových technológií a taktiež aj pomocou UMTS. Rýchle HSDPA novinka nepodporuje. Maximálna rýchlosť pre download je tak 384 kbps.

 

V Nokii 8800 Arte je obligátny web browser, ale aj predinštalovaná Opera Mini. Prehliadaču nechýbajú také samozrejmosti ako záložky, zalomenie textu, nastavenie veľkosti písma, či zobrazovania obrázkov. Na výber aj nastavenie kódovania znakov, ale aj možnosť výberu zobrazenia stránky na celý displej alebo len malú časť. Prehliadač podporuje JavaScript, cookies, ale aj WMLScritpy. Jedinou chybičkou sú pre web browser  komplikovanejšie CSS. Bežné stránky ale zvláda dobre. Stránku zobrazuje v plnej veľkosti. Font je o niečo menší ako v menu telefónu a občas je potrebné poriadne zaostriť zrak, aby sme prečítali text. Našťastie 8800 Arte ponúka možnosť nastavenia veľkosti písma (malé, normál, veľké).

Multimédiá

Samozrejmosťou v novších Nokiách je podpora multimediálneho obsahu – foto, audio, video. V novinke je použitý novší audio prehrávač, ktorý zvláda MP3, MP4, AAC, AAC+, eAAC+, H.263 a H.264 formáty. Menu prehrávača je celkom jednoduché. Skladby je možné triediť podľa viacerých faktorov ako napríklad skladatelia, albumy, či žánre. Nechýba možnosť tvorby vlastných playlistov. Ekvalizér je na tom tiež dobre. Ponúka dve vlastné nastavenia, okrem normál, pop, rock, jazz a klasiky. Video prehrávač je jednoduchý s možnosťou prezerania videí na celom displeji. Škoda, že v škatuli Nokie 8800 Arte nie sú žiadne stereo slúchadlá. Je totiž problém zohnať slúchadlá s microUSB koncovkou. Aj kvôli tomu v telefóne absentuje FM rádio, ktoré sa občas hodí na počúvanie.

 

Nokia 8800 Arte disponuje 1 GB vnútornej pamäte, ktorá sa však nedá rozšíriť pomocou microSD kariet. Ktovie prečo. Pod kryt by sa slot pre pamäťové karty ešte určite vošiel. Dáta do telefónu pošleme vďaka pribalenému dátovému káblu. Novinka dokáže pracovať aj ako MassStorage zariadenie, pričom sa telefón neodpojí od GSM/UMTS siete. Z hier tu nájdeme len niečo pre nadšencov golfu - Golf tour. Ďalšie hry je samozrejme možné doinštalovať keďže novinka podporuje JAVA jazyk.

Batéria

V Nokii 8800 Arte je až 1000 mAh Li-Ion batéria typu BL-4U. Ide o silnú batériu, ktorá v spolupráci s nízkoenergetickým OLED displejom robí svoje. Výrobca udáva výdrž do 300 hodín v pohotovostnom režime alebo do 3,5 hodiny hovoru. Pri minimálnom používaní nám novinka bez nabíjania vydržala takmer týždeň. Pri aktívnom používaní – ako primárny telefón – sa výdrž skrátila na menej ako polovicu, teda 3 dni. To je vcelku dobrá hodnota.

Cena

Cenovka novinky sa v internetových obchodoch pohybuje na hranici 33 500. V bežných „kamenných“ obchodoch stojí približne o 1000 Sk viac.

 

Resumé

Nad záverom sme rozmýšľali hodnú chvíľu. Ako naformulovať v skratke to, čo Nokia 8800 Arte ponúka a pritom vyzdvihnúť jej eleganciu a pomyselný „status“ medzi telefónmi? Nokia 8800 Arte toho oproti iným superluxusným telefónom ponúka nadpriemerne veľa, no v porovnaní s bežnou strednou triedou dostáva na svoj luxusný frak práve nevýhodou v cene. Pre niekoho zanedbateľný parameter, pre niekoho dôležité rozhodnutie. Práve tí, ktorí parameter ako je cena neberú vážne na vedomie je tento telefón. Títo zákazníci sú špecifický práve tým a pre nich Nokia a iné značky vyrábajú luxusné prístroje, ktoré toho veľa nevedia, ale svojim zovňajškom jasne hovoria o svojej „rodovej príslušnosti“. Top klientela potom pri tomto modeli môže len zaplesať. Konečne poriadny fotoaparát, konečne krásny displej, či konečne aj podpora 3G sietí. Poteší aj nový softvér, doplnková výbava, výdrž batérie, novší internetový prehliadač, či niekoľko zaujímavých aplikácií.

Čo ale musíme novinke vytknúť sú jej drobné nedostatky, ktoré u tak drahého telefónu sú priam až neodpustiteľné. Prvým je kryt batérie, ktorý má miernu vôľu. Druhým nedostatkom je priam až oklamanie zákazníkov, keď v tlačovej správe (pri predstavení) výrobca oslňoval potencionálnych zákazníkov správou o špeciálnej anti-odtlačkovej vrstve. Klamal alebo to bola len zle interpretovaná správa marketingovým oddelením? Miernym nedostatkom je aj klávesnica, absencia krytia šošovky fotoaparátu, či úbohé organizačné schopnosti.