Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

nokia N71

 Profil

Nokia N71 je klasické véčko s trošku väčšími rozmermi, menším kĺbom, dvojicou farebných displejov a slušnou pracovnou i multimediálnou výbavou. Poteší najmä záujemcov, ktorí dbajú síce o funkcie, ale pri dizajne nechcú experimentovať.

   

Dizajn a ovládanie

- O N71 sa už vedelo skôr aj z tejto aktuality , no na nej nevyzeralo véčko príliš vábne. Vo finálnej verzii sa dojem z neho zlepšil - aspoň v zavretom stave. Poteší pekným rozložením prvkov - displejom, bleskom i šošovkou fotoaparátu.

- Celkový dojem však trošku zníži vnútorná strana, ktorá trestuhodne mrhá priestorom a ponúka pohľad na rozličné hranaté tvary. Vyzerá to futuristicky, bizarne alebo iba odfláknuto? Ťažko povedať.

- Súmernosť nebude devízou N71 - v zatvorenom stave ešte vyzerá dobre, v otvorenom sa zvláštne zužuje smerom nadol; sme zvedaví, ako bude také prevedenie vplývať na konštrukciu.

- Farba prístroja bude skôr nenápadná, Nokia stavila na tmavosivú. Aspoň že nie je typicky lesklá ako celé rady kórejských véčok.

- Prístroj má menší kĺb, vďaka ktorému vyzerá trošku kompaktne. Rozmery sú však dosť veľké - 99x51x26 mm. Ťažko vytýčiť jeden z nich, všetky sú na véčko nadpriemerné. Hmotnosť prístroja 139 g spolu s uvedenými rozmermi svedčí o hutnejšom prevedení - N71 nebude podobne ako iné modely N-Series žiadny drobec.

- Ovládanie nevychádza zo zavedených ergonomických štýlov, akurát pri otvorenom stave prekvapí rozloženie klávesnice. Takýýýý veľký priestor a tak málo využitý. Alfanumerický tucet sa tlačí na samostatnom priestore, ale je dobre oddelený ako celok a jeho tlačidlá majú tiež vlastné pozície s dobrými medzerami. Funkčná časť je aspoň kompaktne vytvorená - tlačidlá EDIT, MENU a C sú v jednom rade, klasické funkčné prvky (hovorové tlačidlá, potvrdzovacie tlačidlá, centrálne kombo 4+1) sú v jednom dvojrade. Vyčnieva akurát multimediálne tlačidlo nad všetkými ostatnými - ešteže sa mu dá priradiť vlastná funkcia, takže niektorí jeho prítomnosť takto aj ocenia.

      

Displeje a fotoaparáty

- Už vonkajší displej pôsobí slušne - s fyzickou uhlopriečkou 1,36", zobrazením 65 tisíc farieb a rozlíšením 96x68 pixelov zobrazí všetko potrebné.

- Hlavný displej vyzerá ešte lepšie. Prichádza skôr ako vystrihnutý zo Series 40, ale buďme zaň radi - zobrazí 262 tisíc farieb v rozlíšení 240x320 pixelov. Nie je to síce superkvalita z N90 , ale rozhodne vyzerá dobre. Mimochodom, všimnite si, že menu už zobrazuje v grid zobrazení 3x4 ikony... Mimochodom, jeho fyzická uhlopriečka bude 2,4"!

- N71 má dva fotoaparáty/kamery. Hlavný prichádza s dvojmegapixlovým rozlíšením (max. 1600x1200 pixlov) a 20-násobným digitálnym zoomom. Video dokáže nahrávať až v CIF rozlíšení (352x288 pixlov). K dispozícii má blesk, zvláda sekvenčné fotografovanie, samospúšť, nastavenie bielej či kompenzáciu expozície.

- Druhá kamera je uložená nad pravým vrchným rohom vnútorného displeja. Má VGA rozlíšenie (640x480 pixlov) a 2-násobný digitálny zoom.

Funkčná výbava

- N71 beží na operačnom systéme Symbian, platforme S60 3rd Edition s Feature Pack 1.

- Telefón podporuje 2G/3G siete. Pri GSM zvláda triband, pri 3G je pripravený na UMTS.

- Telefónny zoznam, textová komunikácia a organizačné i programové aplikácie budú štandardne nabité a ich limitom bude iba pamäť prístroja. Žiadne pevné hranice typu 500 kontaktov či 100 SMS alebo 50 udalostí v kalendári nečakajte.

- Dátová podpora ráta s GPRS a EDGE triedy 10, navyše prihodí aj UMTS do 384 kbps. Konektivita je dvojaká - cez dátový kábel s Pop-Port rozhraním a Bluetooth.

  

- N71 podporuje Javu 2.0 i Push-to-Talk.

- Nokia označuje N71 ako ďalší prístroj XpressMusic, t.j. vybavený poriadnym prehrávačom hudby. Podporované je množstvo formátov (WAV, MP3, AAC, AMR, RealAudio atď.), ale klasický 3,5mm jack budeme hľadať márne - na ten si treba splašiť redukciu.

- Interná pamäť prístroja je 10 MB, k dispozícii však dostal pamäťové karty formátu miniSD do kapacity 2 GB. V základnom balení by mala čakať 128 MB kartička.

Výdrž batérie

Nokia N71 bude vybavená Li-Ion batériou s kapacitou 970 mAh. Mala by vydržať buď 216 hodín pohotovostného režimu alebo 240 minút hovoru.

TOPlist