Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

nokia N80

N80  

Pamätáte sa na prvého zástupcu Series 60, t.j. prvého smartphonu Nokie s fotoaparátom? Áno, máme na mysli Nokiu 7650. Tak táto legenda dostala svojho nástupcu! Opäť je to veľký sympatický slider, hoci trošku zmenil dizajn... ale nie príliš, takže ak ste mali radi predchodcu, novinku môžete milovať...

Profil

Nokia N80 nie je iba ďalší smartphone S60. Nie, je to kombinácia pokračovateľa Nokie 7650, smartphonu ako slidera a navyše aj nabitá multimediálna mašina s trojmegapixlovým fotoaparátom i konceptom hracej konzoly - v zavretom stave môžete drviť najnovšie hry...

Dizajn a ovládanie

- Veľký slider je späť! Iste, pred tromi rokmi sme mu tak ešte nehovorili, ale svojim konceptom (vysúvacia klávesnica) sem rozhodne zapadá.

- Jeho konštrukcia sa skoro nezmenila, ani rozmery nepôjdu príliš nadol. Tie zatiaľ ešte nie sú presne známe, rovnako ani hmotnosť. Ale nečakajte žiadne pierko, pri hmotnosti 134 g a rozmermi plus-mínus medzi N70 a starou N7650.

- Dizajn ráta s miernym zaoblením niektorých bočných strán (vrchná, spodná) alebo priamymi líniami (ľavá, pravá). Na ploche prevládajú skôr oblé tvary ako výrazné hrany.

- Farebná paleta je zaujímavá. Zatiaľ čo v zavretom stave vidieť strieborný kovový odtieň, po vysunutí sa objavuje klávesnica na tmavosivom podklade. Zloženie je tak jednoduché - vrchný panel je svetlý, celý spodný panel tmavý. Nezabúdajme ani na alternatívnu čiernu verziu, ktorá vyzerá ešte lákavejšie.

- Ovládanie je pekne rozdelené vzhľadom na možnosti slidera. Kompletná funkčná časť čaká už v zavretom stave, alfanumerická až na vysúvateľnom paneli. Ďakujeme, Nokia, že si tentokrát neexperimentovala ako naposledy na Nokii 7370 . V zavretom stave je prístupný pohybový štvorkláves s potvrdzovacím tlačidlom, dvojica funkčných a hovorových tlačidiel plus zaujímavo usporiadaný rad zvyšku - v tvare polkruhu sa tlačia EDIT a C (po krajoch) resp. MENU a multimediálne tlačidlo (spojené, v strede). Uvidíme, ako sa budú ovládať, lebo veľa milimetrov nemajú.

- Alfanumerická časť je krásna, priestorná, s dobrým oddelením. Čakáme vysokú kvalitu, dúfam, že sa nesklameme.

Displej a kamery

- Chceli ste ten nádherný displej z N90 , ale ťažký a komplikovaný model N-Series vám nesadol? Skúste slider N80, kde dostanete rovnaké zobrazenie 262 tisíc farieb i rozlíšenie 352x416 pixelov.

- Hlavný fotoaparát v N80 búra doterajšie medze. Prichádza v trojmegapixlovom prevedení s 20-násobným digitálnym zoomom i zabudovaným bleskom. Nahrávanie videa tiež nebude problém - pekne v CIF rozlíšení.

- Druhá kamera N80 sa nachádza nad displejom, dočkáme sa VGA typu s rozlíšením 640x480 pixelov.

   

Funkčná výbava

- N80 beží na operačnom systéme Symbian, platforme S60 3rd Edition s Feature Pack 1.

- Telefón podporuje 2G/3G siete. Pri GSM má dokonca quad-band, v rámci 3G je pripravený na UMTS.

- Telefónny zoznam, textová komunikácia a organizačné i programové aplikácie sa už nemajú príliš ako zmeniť, dostaneme ich v maximálnom prevedení a bez skľúčujúcich limitov.

- Dátová podpora obsahuje jednak GPRS a EDGE triedy 10, jednak prichádza s WCDMA do 384 kbps. N80 navyše prihadzujea j podporu Wi-Fi

- Konektivita je trojaká - ráta sa s dátovým káblom s Pop-Port rozhraním, infraportom i Bluetooth.

  

- Konektivita je trojaká - ráta sa s dátovým káblom s Pop-Port rozhraním, infraportom i Bluetooth.

- Aj Nokia N80 je označená štemplom XpressMusic a má ponúknuť solídny MP3 prehrávač i slušné ovládanie. Žiaľ, klasický 3,5mm jack, do ktorého by ste zapojili svoje obľúbené slúchadlá, priamo na telefóne nenájdete a treba naň redukciu. Audiálnu stránku dopĺňa FM rádio.

- N80 je označovaná čiastočne aj za hernú konzolu. Práve jej horizontálna pozícia v zavretom stave je upriamená na herné možnosti, už treba mať len príslušnú podporu kvalitných hier.

- Interná pamäť prístroja je slušných 40 MB. K tomu si pripočítajte aj podporu miniSD kariet do kapacity 2 GB.

Kedy a za koľko?

Nokia N80 príde na trh v prvom kvartáli roka 2006, cena nebude nízka, skôr naopak, začne cca na 22-23 tisíc Sk. To však bude stále o štvrtinu menej ako pri príchode Nokie 7650...

TOPlist