OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia N76

Pocit a dizajn

Pri pohľade na nový model fínskej Nokie si pomyslíte, že je to nejaká veľká placka. Je to skutočne tak. Plošné rozmery Nokie N76 sú až 106 x 52mm, no jeho hrúbka je len 13.7mm. Touto hodnotou sa dostáva na prvé miesto v hrúbke u bystrých telefónov. Po modeli 6120 Classic sa nám už asi každý smarphone bude zdať byť veľký, no reálne sa novinka drží v ruke celkom pohodlne.

 

Váha 115g tiež nie je vzhľadom na smartphone až taká hrozná. Určite je to spôsobené aj materiálom. Nenájdeme na nej žiadny kov ako u iných modelov. Podobne na tom bol aj spomínaný model 6120 Classic. Plasty ale nie sú z toho klasického plastu, ako poznáme z modelov nižšej alebo strednej triedy, ale akoby bol tvrdený. Tým pádom telefón takmer vôbec nevŕzga. Po vyše týždni používania sa ozývali nejaké pazvuky z okolia kĺbu, ale to len pri silnom zatlačení. Nedávno sme však zachytili správu o tom, že z niektorých modelov sa olupujú strieborné časti – nám sa to nestalo. Po kúpe si preto radšej dôkladne odložte účet.

Nokia N76 sa na trhu objavuje v dvoch farebných kombináciách. Karmínovo červená so striebornými doplnkami a čierna takteiž so striebrom na niektorých častiach. Druhú menovanú sme mali na odskúšanie aj v redakcii. Toto prevedenie sa nám zdá byť veľmi konzervatívne a elegantné. Karmínová verzia je skôr určená pre nežnejšie pohlavie. Obe však majú chybičku krásy a to odtlačkový vysokolesklý materiál.

 

Určite každému z vás novinka nápadne pripomína dizajn Motoroly RAZR V3. Aj Nokia N76 má v spodnej časti „bradu“, v ktorej sú umiestnené väčšie súčiastky. Otváranie je podobne zložité. Na otvorenie je potrebné použiť obe ruky. Jednou rukou je otváranie značne komplikované, no nie nemožné. V kĺbe nie je ani pružina, takže otvorenie musíme dokončiť manuálne.

Z prednej strany na nás „čumí“ náš vlastný obraz v zrkadle. Pod zrkadlovým sklíčkom je však ukrytý menší, ale praktický LCD displej. V striebornom páse pod ním sú umiestnené tri tlačidlá nielen na ovládanie hudobného prehrávača.

Na ľavej strane je len konektror nabíjačky a krytka slotu pre microSD karty. Tá má však veľmi náročné otváranie a po otvorení nemáme dosť miesta na zatlačenie pamäťovej karty. Dokonca sa nám po zatlačení karty podarilo jednu nožičku krytky odlomiť. Dávajte si preto dobrý pozor pri vyťahovaní karty.

Na pravej strane strane toho nájdeme o niečo viac. V hornej časti je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, v spodnej zas tlačidlo na prepnutie kamery a spúšť fotoaparátu. Spodná hrana telefónu dostala otvor reproduktora a očko na šnúrku. Na vrchnej strane je viac prvkov ako obyčajne. Okrem tlačidla on/off je v strede (už gumená) krytka miniUSB portu a 3.5mm audio konektor.

 

Zadná strana je takmer hladká. V spodnej strane je pogumovaný obdĺžnik, ktorý udržuje telefón na klzkých povrchoch stabilný. Vo vrchnej časti je zas ozdobný strieborný obdĺžnik, nad ktorým je šošovka fotoaparátu a LED dióda.

Po otvorení sa ukáže obrovský displej, nad ktorým je logotyp výrobcu aj s označením modelu, šošovka fotoaparátu a snímač okolitého svetla. V druhej časti otvoreného telefónu je rozľahlá plochá kovová klávesnica. Nad ňou si našiel miesto otvor pre mikrofón.

Obe časti spája rozmerný kĺb, ktorý je veľmi pevný. Vrchná časť sa nevychíli takmer ani o milimeter. Ani po viac dňoch (15) aktívneho používania sa kĺb nesprával opotrebovane a nevykazoval žiadne nedostatky. Problém nám zo začiatku robil kryt batérie, ktorý drží veľmi pevne a vysúva sa s problémami. Časom sa však plast mierne „ošúcha“ a ide to jednoduchšie.

 

Používanie

V Nokii N76 je inštalovaný novší OS Symbian 9.2 s FeaturePack1. Zmeny sme už popisovali v recenzii modelu 6120 Classic, no ako sa hovorí: „opakovanie je matka múdrosti“. Podobne ako v spomínanej Nokii 6120 Classic aj v modeli N76 je procesor ARM 11 s taktom 369 MHz a 96 MB SDRAM. Systém tak pracuje rýchlejšie a telefón nemá väčšie problémy pri prechode medzi aplikáciami.

Z viditeľného hľadiska sa menu zmenilo len mierne - v hlavnom menu sú spustené aplikácie označené malým modrým krúžkom, dve 3D menu, viacero samostatných budíkov, automatické blokovanie a zhasínanie displeja, nový web prehliadač atď. Celkové menu je takmer identické s predchádzajúcimi Symbian telefónmi. Nechýbajú samozrejmosti ako upravenie vzhľadu menu, takmer plná personalizácia (premiestňovanie ikon, pridávanie nových...), či aktívny pohotovostný režim.

 

Klávesnica je vylisovaná z jedného celku v kovovej platničke. Tým pádom je na klávesnici takmer nemožné identifikovať klávesy hmatom. Najmä pre častých „spisovateľov“ bude klávesnica Nokie N76 veľkým problémom. Odozva klávesnice nie je takmer žiadna. Extrémne nízky zdvih nie je len na alfanumerickej časti klávesnice.

Funkčná časť klávesnice je rovnako vlisovaná do kovu s plynulým prechodom z alfanumerickej časti. Medzi červeným a zeleným telefónikom sú mini klávesy „C“ a „ceruzka“. Práve tieto dve tlačidlá sa na klávesnici stláčajú najťažšie. Často sa nám stávalo, že pri stlační „C“ sme omylom stlačili aj červený telefónik, ktorý mimochodom zatvára všetky aplikácie.

 

Pod displejom sú tri tlačidlá na ovládanie (okrem iného) hudobného prehrávača. Okrem iného sme použili schválne. Tieto tlačidlá ponúkajú aj ovládanie rádia a prijatých SMS správ. Ovládanie hlasitosti na boku telefónu je pohodlné, hoci dvojtlačidlo má nízky zdvih. Spúšť fotoaparátu sa stláča o niečo ťažšie. Na náš vkus je až príliš tuhé. Prechod do módu kamery problém nerobil.

 

Displej a foto

Nokia N76 má dva displeje. Jeden menší, vonjakší a hlavný vnútorný. Vonkajší displej je ukrytý pod zrkadlovým sklíčkom. Displej však nie je taký veľký ako sklíčko. Má uhlopriečku 1.4 palca (cca 3.5 cm), je typu TFT a zobrazuje 262 tisíc farieb pri rozlíšení 128 x 160 pixelov. Čitateľnosť na slnku je podpriemerná. Spôsobuje to aj spomínané zrkadlové sklíčko.

Hlavný displej je na tom oveľa lepšie. Nielen po technickej stránke, ale aj po tej funkčnej. Na slnku je čitateľnosť priemerná. Záleží ale aj od nastavení podsvietenia. Čím vyššie, tým kvalitnejšie zobrazenie. 2.4 palcový (cca 6.1 cm) TFT displej zobrazuje 16.7 milióna farieb s QVGA rozlíšením. Podobne ako u iných modelov s novším Symbianom v  nastaveniach displeja nájdeme množstvo funkcií. Jas je možné nastaviť v niekoľkých úrovniach, vekosť písma v troch, časový limit šetriča od 5 po 90 sekúnd, podobne aj limit osvetlenia.

 

Fotoaparát má označenie 2 megapixely, no po funkčnej stránke patrí medzi slabší priemer. Chýba mu napríklad autofocus, či makro režim. Na prisvetlenie je v Nokii N76 použitá len malá LED dióda. V tme je tak fotoaparát takmer nepoužiteľný. Fotoaparát má aspon celkom slušnú odozvu, na rozdiel od nedávno recenzovaného modelu 6120 Classic. Pri fotení trvá menej ako sekundu kým sa fotený obraz uloží. Problémom pri fotení v slnečnom počasí môže spôsobovať externý displej, ktorý slúži ako hľadáčik. V tom prípade je lepšie použiť vnútorný displej, s ktorým sa však fotí po výške.

Informácia o QVGA rozlíšení videa nie je veľmi potešujúca, no v dobrých svetelných podmienkach sa s ním dajú natáčať vcelku pekné videosekvencie. Na rýchle prepnutie kamery slúži tlačidlo vedľa spúšte fotoaparátu. Videá sa ukladajú vo formáte MPEG4 (15 fps) takže ich prehráme aj na počítači. Na videohovory slúži QVGA fotoaparát (QCIF video) nad displejom.

 

Hovor a telefónny zoznam

S Nokiou N76 sa telefonuje výborne. Podvedome to spôsobuje aj to, že po otvorení je telefón dlhý takmer 18 cm. Mikrofón je však umiestnený tesne pod kĺbom. Dostatočný je aj zvuk pri hlasitom telefonovaní. Zvuk stereo headsetu je celkom uspokojivý, no slúchadlám Sony Ericssonov u Walkman série sa nevyrovnajú. Podobne je to aj pri počúvaní hudby. Slúchadlá dostatočne neprekreslujú hĺbky.

Telefónny zoznam je ako v každom telefóne so Symbianom. Do zoznamu tak môžme uložiť takmer čokoľvek. Od mena, priezviska, viacerých telefónnych čísiel, adries, e-mailov tu nájdeme aj stredné meno, titul, prezývku, pager, DTMF, VoIP čísla, číslo na manželku, deti atď. V tomto sa mierne líši od starších modelov.

V zozname je možné vyhľadávať podľa prvých písmen bez ohľadu na meno, či priezvisko. Denník hovorov je rozdelený na posledné hovory, trvanie hovoru, paketové dáta a všetky udalosti (volanie, dáta, SMS...) čo sa s telefónom vykonávali za posledných 30 dní. Posledné hovory sú zas rozdelené na prijaté, neprijaté a volané čísla. Trvanie hovoru je veľmi prepracované. Všetky údaje sú prehľadne usporiadané pod sebou.

 

Messaging

V Nokii N76 je na výber textových správ SMS, MMS, hlasová správa a e-mail. Slovník T9 však stále obsahuje diakritiku, ktorú nie je možné vypnúť a tým sa značne skracuje počet znakov v správe. Podobne sú na tom všetky telefóny so Symbianon 9.2 FP1.

SMS editor ponúka osem riadkov na písanie, pričom písmená sa odčítávajú nad správou spolu s počtom napísaných SMS. V prípade, že chceme vložiť do správy zvuk, obrázok, či melódiu nie je to možné ako u väčšiny telefónov. Uvítali sme však funkciu, ktorá pri nechcenom stlačení červeného telefóniku uloží správu do konceptov.

Rovnako ako SMS aj MMS editor ponúka osem riadkov na písanie. Do správy je možné vložiť obrázok, zvuk alebo video. Maximálna veľkosť MMS správy je 300kB, čo je niekedy dosť málo. Nokia N76 zmenší automaticky všetky fotky, ktoré chceme odoslať do menšieho formátu. Horšie je to s videami a zvukovými klipmi presahujúce 300kB. Tie do správy nevložíme.

 

Takmer identický editor je aj na e-mailové správy. Do správy je možné ako prílohu vložiť akýkoľvek formát súboru z telefónu. Nastavenie e-mailu trvá len niekoľko minút. Postupným nastavením vstupných údajov sa schránka automaticky nastaví a nie je potrebné zadávať adresy prichádzajúcej a odchádzajúcej pošty, či iné údaje. Funguje to však len so známejšími e-mailovými servermi. Samozrejmosťou je podpora všetkých e-mailových protokolov, automatická kontrola schránky, maximálna veľkosť e-mailu, podpis atď.

 Pripojenie k internetu

Na pripojenie k internetu nám štvorpásmový telefón (GSM 850/900/1800/1900 MHz) ponúka GPRS, EDGE a UMTS. K dokonalosti chýba už len podpora HSDPA a Wi-Fi modul pre pripojenie k WLAN sieťam. Veľkým plusom je automatické nastavenie všetkých internetových účtov (podľa SIM karty), na čo si už u telefónoch so Symbianom zvykáme dlhšiu chvíľu. Telefón rozpozná operátora a podľa toho nastaví dátové účty.

Prepracovaný je aj web prehliadač. Okrem iného ponúka veľmi užitočnú „minimapu“, ktorá sa aktivuje po stlačení klávesy „8“. Takto si môžeme ovládacími tlačidlami nasmerovať výrez stránky kdekoľvek. Nechýba história, záložky, blokovanie pop-up okien, RSS čítačka alebo javaskript. Užitočné je aj nastavenie veľkosti písma od najmenšieho až po najväčie (päť stupňov). Prezeranie na šírku je však problém - telefón sa tak drží dosť nepohodlne. V zložke „Načítajte!“ je niekoľko extra webových funkcií na vylepšenie telefónu. Nechýba vyhľadávanie cez Yahoo! aplikáciu.

 

Batéria

Výrobca papierovo deklaruje výdrž len 700 mAh batérie na hranici 200 hodín v pohotovosti alebo 2.5 hodiny hovoru. Nám sa ani zdaľeka takéto hodnoty nepodarilo dosiahnuť. Telefón vydržal aktívnejšiu prácu približne 2 dni. Batériu sme však vôbec nešetrili – 100% jas displeja, často zapnuté Bluetooth a samozrejme hudobný prehrávač. Ten na jedno nabitie vydržal hrať v priemere sedem hodín.

Resumé

Prvá bystrá štýlová Nokia je vcelku podareným telefónom nielen pre mladých. V dvoch farebných prevedeniach si nájde svoju klinetelu u oboch pohlaviach, no načrie im hlboko do vrecka. To je asi jej najväčším nedostatkom. Okrem toho nepoteší priemerný fotoaparát, slabá batéria, externý displej s podpriemernou čitateľnosťou na slnku, nepohodlná klávesnica, či iné „drobnosti“ ako absencia HSPDA alebo Wi-Fi. Záleží ale samozrejme aj od uhlu pohľadu.

 

Na druhej strane N76 určite osloví svojim stále atraktívnym „Motorola RAZR V3“ dizajnom v trošku inom podaní, výborným spracovaním, obrovským displejom, novším OS Symbian, 3.5mm audio konektor, ale aj miniUSB konektor. Naozaj teda záleží na tom, koľko sme ochotní zaplatiť za takýto štýlový telefón.