OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nokia N82

Pocit a dizajn

Model N82 zaujme najmä klasickou konštrukciou, ktorá pri modeli N95 mnohým chýbala. Jej netradičný dizajn zapadá do konceptu štýlových telefónov, no s rozmermi 112 x 50 x 17 a váhou 114g patrí skôr k tým väčším prístrojom. Keď však uvážime koľko toho ponúka sú jej väčšie rozmery a hmotnosť plne odpustené.

 

Nokia N82 je celoplastový telefón z vysokolesklého materiálu, čo nám osobne veľmi nesedí. Veľmi rýchlo sa „ušmudlá“ od odtlačkov a rôznych nečistôt. Predná strana sa tvári ako by bola z kovu, no je to len plast s jeho imitáciou. Zadná strana je celoplastová, okrem okolia šošovky fotoaparátu – tá je z kovu. Problémom tejto strany je klzký povrch, ktorý v mierne vlhkých rukách robí problémy pri držaní a telefonovaní. Rovnako je nebezpečné N82 klásť na klzké povrchy (stoly atď.). Do súčasného trendu „lesklých vecí“ však zapadá výborne.

Subjektívny názor teda odkladáme bokom a na výbornú musíme zhodnotiť jej konštrukciu, teda prevedenie jednotlivých častí. Aj po dlhšom testovaní držia ako pribité. Miernym nedostatkom sa ukázala pravá predná strana, ktorá pri stláčaní kláves mierne vŕzgala. Detailom je aj ovládacie tlačidlo, ktoré je veľmi jemné a aj pri letmom pohybe vydáva zvuk ako by sme ho stlačili. Kryt batérie je upevnený len jednou poistkou, no drží ako pribitý.

Zloženie Nokie N82 sa zdá byť mierne nesymetrické, čo spôsobujú malé klávesy jej alfanumerickej časti a veľký displej. Rámček displeja je dosť široký a zasahuje v podstate až do klávesnice. Na ovládanie slúži klasický štvorsmerný ovládací prvok s potvrdzovacím v strede. Jeho okolie je riešené dosť netypicky. Z funkčnej časti vypadla ceruzka, ktorú ako tak nahrádza mriežka. Pri modeloch N Series sme už zvyknutí na multimediálne menu, ktoré sa v tomto prípade spúšťa malým klávesom medzi „C“ a pravým funkčným tlačidlom. Miniatúrne klávesy alfanumerickej časti si priblížime neskôr. Nad displejom je VGA fotoaparát, otvor reproduktora a snímač okolitého svetla.

 

Zadnej strane kraľuje šošovka Carl Zeiss 5-megapixelového fotoaparátu so xenónovým bleskom a s posuvným tlačidlom na odsunutie lamelovej krytky šošovky. Všetko toto je zasadené do kovového prvku, čo pôsobí veľmi efektne a zároveň je to aj funkčné.

 

Pravá strana obsahuje typické ovládacie prvky fotoaparátu – spúšť a galéria, dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a dva reproduktory. Toto zloženie má svoje opodstatnenie kvôli automaticky otočnému displeju. Pri pozeraní filmov máme teda stereo tak ako má byť.

 

Na ľavej strane je veľká krytka microSD slotu, konektor nabíjačky a microUSB port. Toto riešenie nie je veľmi praktické ani príjemné na pohľad. Konektor nabíjačky aj microUSB port by sme radšej videli na spodnej strane, kde okrem otvoru mikrofónu aj tak nič nie je.

Na vrchnej strane je umiestnený 3.5mm audio konektor, ku ktorému sa pripája aj video kábel. Vedľa neho je tlačidlo ON/OFF.

 

Používanie

V Nokii N82 je inštalovaný novší OS Symbian 9.2, S60 3rd Edition s Feature Pack 1. Ide o zatiaľ najnovší dostupný Symbian S60. Systém je oproti starším verziám rýchlejší a menej často mrzne. V menu nechýbajú ani samozrejmosti ako upravenie vzhľadu menu, personalizácia (premiestňovanie ikon, pridávanie nových...), či aktívny pohotovostný režim.

Novinkou N82 je automatické otáčanie obrazovky. Tú je možné vypnúť priamo v nastaveniach. Nevýhodou je pokiaľ ležíme na posteli a chceme čokoľvek spraviť s telefónom, displej sa automaticky otočí. Miernym nedostatkom je aj nemožnosť otočenia úvodnej obrazovky. Otočiť je možné len menu. Taktiež ani niektoré aplikácie (napr. hry) nie je možné otočiť pre pohodlnejšiu prácu/zábavu. Videoprehrávač displej otočí automaticky. Podobne ako v spomínanej Nokii N95 aj v modeli N82 bije s taktom 332 MHz procesor ARM 11. Tomu pomáha 128 MB SDRAM pamäti (cca 90 MB voľných po zapnutí). Systém pracuje oveľa rýchlejšie ako v Nokii N95, dokonca v novšej 8GB verzii. Subjektívne je práca s N82 rýchlejšia. Už samotné zapínanie trvá kratšie ako pri modeli N95/N95 8GB. Telefón taktiež rýchlejšie reaguje na stláčanie klávesnice, je rýchlejší v aplikáciách, GPS atď.

Napodiv malé klávesy stláčame s istotou a doteraz sme sa zatiaľ nezmýlili ani raz. Na zvláštne rozloženie klávesov (napr. červený a zelený telefónik) je ale potrebná chvíľa používania. Rovnako je to aj s alfanumerickou časťou, ktorá aj keď vyzerá nepohodlne taká nie je. Jednotlivé klávesy majú dostatočný zdvih a výbornú odozvu. Na dlhé písanie SMS, či e-mailov však rozhodne nie sú. Klávesy sú dosť tuhé a po dlhšom maily už cítime ich tuhosť na prstoch. Podsvietenie je takmer rovnomerné. Detailom je nepresné podsvietenie krajných kláves vo funkčnej časti klávesnice.

 

Klávesy na bočnej strane sú uspôsobené svojim funkciám. Spúšť fotoaparátu je riešená ako dvojpolohové tlačidlo s výbornou odozvou a zdvihom. Tlačidlo na vstup do galérie je taktiež pohodlné ako aj dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Všetky tri klávesy sú podsvietené v prípade odsunutia aktívnej krytky fotoaparátu. Výhradu máme ale voči klávesu ON/OFF. Je zapustené príliš hlboko a prepínanie profilov je dosť problematické.

Displej a foto

Príjemne nás prekvapil veľký QVGA displej. Jeho uhlopriečka má takmer 6,1 centimetra (2.4 palca). Samozrejmosťou je zobrazovanie 16.7 milióna farieb. Vykreslenie a podanie farieb, kontrastu je výborné. Displej je aj na priamom slnku celkom dobre čitateľný. V nastaveniach displeja nájdeme množstvo funkcií. Jas je možné nastaviť v niekoľkých úrovniach, veľkosť písma v troch, časový limit šetriča od 5 po 90 sekúnd, podobne aj limit osvetlenia. S displejom spolupracuje aj snímač okolitého svetla nad displejom, ktorý upravuje jeho podsvietenie.

 

Tým hlavným lákadlom N82 je ale určite aj 5-megapixlový fotoaparát. Jeho optiku vyrobila známa spoločnosť Carl-Zeiss, má autofocus, xenónový blesk a VGA video. Skutočne „kvalitka“. Najskôr sme pre vás chceli urobiť test päťmegapixlových fotomobilov, no od tohto nápadu sme z viacerých dôvodov museli ustúpiť. Na test sme v tom čase mali tri rovnako megapixlové mobily. Spomedzi trojice – Samsung G800, Nokia N95 8GB a N82 – z krátkeho testu vyšla najlepšie práve Nokia N82. Pozrite si fotky a uvidíte sami (recenzia Samsung G800, recenzia Nokia N95 8GB). Farby sú síce dosť sýte, ale vykreslenie detailov aj v krajných oblastiach fotografií je vcelku prijateľné.

Aktívna krytka šošovky je veľmi rýchla. Fotoaparát je k dispozícii do niekoľkých sekúnd. Po modely N95 8GB je to priam lahoda. Nechýba makro (10 - 60cm), vyváženie bielej, nočný režim, samospúšť, efekty (normálny, sépia, čiernobiely, negatív, živé farby), EXIF info, kompenzácia expozície (± 2EV), kontrast, ostrosť, režim snímania (auto, vlastné nastavenie, makro, portrét, krajina, šport, noc, nočný portrét). Výborný je xenónový blesk, ktorý ani pri makro režime fotky „neprepaľuje“. Pri fotení v tmavej miestnosti je zas dostatočne silný na to, aby nasvietil celú miestnosť.   

 

Hovor a telefónny zoznam

S Nokiou N82 sa telefonuje výborne. Zvuk pri hlasitom telefonovaní je plne postačujúci. Stereoslúchadlá robia svoje. Zvuk stereo headsetu je celkom uspokojivý, no slúchadlám Sony Ericssonov u Walkman série sa nevyrovnajú. Podobne je to aj pri počúvaní hudby. Slúchadlá dostatočne neprekreslujú hĺbky. Okrem klasického volania v sieti mobilného operátora môžeme využívať aj internetové volania cez Wi-Fi - Nokia VoIP 2.1. Stačí byť v dosahu Wi-Fi siete, mať nastavené potrebné údaje a je to.

K jednotlivým kontaktom v zozname je možné priradiť množstvo telefónnych čísiel, adries, e-mailov, web stránok, SIP, poznámok atď. Tak ako to poznáme z niekoľkých predchádzajúcich telefónov Nokia s podobným OS. Dokonca tu nájdeme aj položky ako deti, či manželka pre telefónne čísla rodinných príslušníkov danej osoby. Ale aj informácie o zamestnaní, pozícii, či mene asistenta! Nokia nielen pre manažérov odviedla kus práce.

V zozname je možné vyhľadávať podľa prvých písmen bez ohľadu na meno, či priezvisko. Denník hovorov je rozdelený na posledné hovory, trvanie hovoru, paketové dáta a všetky udalosti (volanie, dáta, SMS...) čo sa s telefónom vykonávali za posledných 30 dní. Posledné hovory sú zas rozdelené na prijaté, neprijaté a volané čísla. Trvanie hovoru je veľmi prepracované. Všetky údaje sú prehľadne usporiadané pod sebou.

 

Messaging

Ďalšou veľmi dobre spracovanou aplikáciou je textová komunikácia. Nokia N82, rovnako ako M95 8GB, na výber ponúka SMS, MMS, hlasové správy a e-maily. Editor SMS správ ponúka 9 riadkov na písanie, pričom písmená sa odčítavajú nad správou spolu s počtom už napísaných SMS. V prípade, že chceme vložiť do správy zvuk, obrázok, či melódiu nie je to možné ako u väčšiny súčasných telefónov. Pri nechcenom stlačení červeného telefóniku N82 uloží správu do konceptov. Podobne sa vás telefón opýta, či chceme správu uložiť do konceptov alebo zmazať pri zrušení správy. Pri čítaní na displeji vidíme 10 riadkov textu, ktorý však nie je možné nastaviť (jeho veľkosť).

Rovnako ako SMS aj MMS editor ponúka sedem riadkov na písanie. Do správy je možné klasicky vložiť obrázok, zvuk alebo video. Maximálna veľkosť MMS správy je však len 300kB, čo je niekedy dosť málo. Nokia N82 zmenší automaticky všetky fotky, ktoré chceme odoslať do menšieho formátu. Horšie je to s videami a zvukovými klipmi presahujúce 300kB. Tie do správy jednoducho nevložíme. Pri odoslaní SMS alebo MMS sa výpisy o doručení ukladajú do samostatnej zložky. Telefón pojme spolu 999 SMS správ. Počet možných uložených MMS správ závisí od voľnej pamäte.

 

Pripojenie k internetu

Konektivita Nokie N82 je takmer dokonalá. V súčasnosti je to to najlepšie čo v mobile môžeme na Slovensku nájsť a aj používať. Na pripojenie nám štvorpásmová (GSM 850/900/1800/1900 MHz) N82 zo sieťových technológií ponúka GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA (do 3.6 Mbps). Okrem toho sa dokáže pripojiť k lokálnej WLAN sieti pomocou Wi-Fi modulu (802.11 b/g). K PC jej pomôže dátový kábel a microUSB konektor priamo v telefóne. K počítaču ale aj k iným zariadeniam sa zas pripojí cez Bluetooth 2.0 s A2DP profilom.

Organizácia času

Organizácia času je v Nokii N82 taktiež na veľmi dobrej úrovni. Jej vybavenie sa takmer zhoduje s výbavou Nokie N95/N95 8GB. V zložke „kancelária“ nájdeme aplikácie ako je Quickoffice, poznámky, diktafón, Adobe Reader (PDF), kalkulačka, prevody, zip manager, či snímač kódov. Prehľadný kalendár zobrazuje okrem mesačného náhľadu aj týždenný alebo denný prehľad záznamov. Do jednotlivých záznamov je možné uložiť schôdzku, memorandum, výročie a úlohu. S novším OS Symbian Nokia N82 nechýba ani opakovanie výročia s jeho upozornením. Z kalendára je samozrejme možné tlačiť údaje na kompatibilnej tlačiarni. Budík je rozdelený na viacero samostatných budení. Každému budeniu je možné pridať niekoľko osobitných vlastností – zvonenie, čas, text.

 

Multimédiá

Samozrejmosťou Nokie N82 je bohatá multimediálna výbava. Nechýba plnohodnotný audio a video prehrávač, rádio s vyhľadávaním cez internetovú databázu – RealRadio, či podcasting. Na prehrávanie videí slúži celkom dobre spracovaný program RealPlayer. Displej sa pri prehrávaní automaticky otočí na šírku. Okrem prezerania a natáčania videí vo vysokej kvalite je ich možné aj zdieľať cez internet. Aplikácia Videocentrum umožňuje streaming videí z internetu, ale aj upload našich videí.

Hudobný prehrávač je na tom veľmi dobre. Skladby je možné triediť a vyhľadávať podľa interpretov, albumov, žánrov a skladateľov. V zozname nahrávok si môžeme vybrať hudobné súbory podľa naposledy prehraných, často prehrávaných alebo posledne pridaných skladieb. Prehrávač dokáže prehrať takmer všetky známe audio formáty (MP3, AAC, AAC+, eAAC+ a WMA).

Stereo reproduktory N82 hrajú veľmi dobre. Jedinou slabinou sú pribalené stereo slúchadlá. Kedy bude Nokia k telefónom nielen vyššej triedy pridávať aj kvalitnejšie slúchadlá? Potešujúci je ale fakt, že v telefóne je klasický 3.5mm audio konektor. Nokii N82 nechýba ani Bluetooth s A2DP profilom pre bezdrôtový prenos zvuku. Hudbu do telefónu môžeme preniesť (kúpiť) cez aplikáciu Nokia Music Store. Cez ikonku „Načítajte!“ sa dostaneme k výberu multimediálneho obsahu (hry, aplikácie...), ktorý si jednoducho stiahneme zo stránky výrobcu alebo tretích strán.

 

V telefóne je celkovo len 100 MB pamäte, čo už na bežnú prácu postačuje tak akurát. Všetky multimediálne súbory ale musíme ukladať na pamäťovú kartu, pretože pamäť v telefóne by bola hneď plná. V balení nájdeme 2 GB microSD kartu, s ktorou sa pracuje lepšie. Veľmi nás potešili nové N-Gage hry, ktoré sú tu hneď dve, no žiaľ ako demo verzie. Prvou je známa FIFA07 a automobilový Asphalt3. Pri hre FIFA sa displej automaticky otočí do vertikálnej polohy, no pri druhej menovanej sa neotočí vôbec. Škoda. Možno pri plnej verzii hry už tento problém nebude. V aplikáciách nájdeme aj nezabudnuteľnú hru Snake. K telefónu je pribalený aj TV kábel. Prezerať natočené videá, či sa hrať N-Gage hry na televízore nedosahuje kvalitu hracích konzol, či PC, no to, že sa hráme na televízore cez mobil je zaujímavé. Samozrejme takýmto spôsobom je možné robiť aj prezentácie (pre manažérov).

Batéria

Do Nokie N82 výrobca vložil batériu typ BP-6MT s 1050 mAh. Jej hodnoty výdrže by sa mali približovať k 4 hodinám hovoru alebo 300 hodinám v pohotovostnom režime alebo 10 hodinám prehrávania audia. Nám sa tieto hodnoty nepodarilo dosiahnuť, no výdržou sme boli celkom prekvapení. Pri miernejšom používaní vydržala batéria takmer tri dni. Pri našom bežnom používaní sa výdrž vyšplhala na maximálne dva dni bez potreby nabíjania. Necelé dva dni nie je žiadna výhra, no pri takomto type prístroja je to pozitívna hranica. Pôvodná Nokia N95 vydržala aktívnu prácu necelý deň. Jej 8GB dvojča bolo na tom ale oveľa lepšie. Vydržala vyše dva dni.

 

Resumé

Nokia N82 si nás získala. V prijateľných rozmeroch a hmotnosti je doslova napratané množstvo funkcií. Výbava takmer plne kopíruje multimediálny model najvyššej rady – N95, ale aj N95 8GB. Samozrejme od menšieho telefónu nemôžeme čakať veľký displej ako v spomínaných modeloch, no v prípade N82 je otáčaný automaticky. Oveľa lepším sa nám zdá byť aj fotoaparát vybavený konečne aj xenónovým bleskom. Práve týmto model N82 prekonáva oba pôvodné top modely.

Okrem tohto devízou N82 je aj podpora UMTS/HSDPA (do 3.6 Mbps), Wi-Fi s podporou VoIP telefónie, Bluetooth 2.0 s A2DP, otáčací displej microUSB konektor, FM rádio, stereo reproduktory, 3.5mm audio jack, 2 GB microSD karta v balení, ale aj GPS, či vcelku výkonná batéria. Veľmi priaznivá je aj cena, ktorá môže s čistým svedomím konkurovať telefónom s podobnou výbavou, vrátane modelov z vlastnej dielne.

Nedostatkov novej Nokie N82 môžeme spočítať asi na prstoch našich rúk. Novinka vychytala muchy modelu N95, ktorého viacerí pokladali za veľmi dobrý telefón. Hlavným nedostatkom je asi nie veľmi príjemný materiál, či už na dotyk ale aj po funkčnej stránke. Na klzkých povrchoch je nestabilný. Lesklý povrch je síce efektný, ale rýchlosť akou „nalapá“ odtlačky je neuveriteľná. Matný materiál Nokie N95 by bol asi lepšou voľbou. Pre niekoho až príliš nepohodlná je aj extravagantná klávesnica. Chybičkou krásy sú aj menej kvalitné stereo slúchadlá, či tlačidlo ON/OFF na vrchnej strane telefónu, ktoré je zapustené dosť hlboko.

Nokiu N82 tak môžeme radiť medzi top telefóny (aj top fotomobily) súčasnosti kam právom určte patrí.

Online Casino Tipps der Sonderklasse bei Kasinozeit.com: Wir verraten Ihnen, wie Sie Craps free und Online Roulette ohne Anmeldung spielen können. Besuchen Sie das Golden Tiger Online Casino und erleben Sie die unvergleichliche Spannung eines Spielbank Casino Angebotes der Extraklasse – exklusiv mit Kasinozeit.com!